Melatoniin

Melatoniin toidulisandina?

Hei hei! Räägime millestki olulisest ja sageli unarusse jäetust: uni. Meile kõigile meeldib magada, aga vahel ei tule see sugugi nii lihtsalt. Siin tuleb mängu melatoniin – hormoon, mida meie enda keha toodab. Aga melatoniini leiab ka toidulisanditena.

Mis see melatoniin täpselt on?

Võid mõelda melatoniinist nagu keha loomulikust “magamamineku signaalist.” Kui õues läheb pimedaks, hakkab su aju tootma melatoniini, mis ütleb su kehale, et nüüd on aeg tuttu minna. Seetõttu jäämegi just öö tulekul uniseks. Aga siin on konks: kui su unegraafik läheb sassi (näiteks liiga palju ekraaniaega või oled noor ema), võib su melatoniini tootmine paigast nihkuda.

Melatoniini leiab toidulisanditena, silt juures, et looduslik ja puha. Mõte on lihtne: kui keha ei tee piisavalt melatoniini, siis võta natuke juurde, et kiiremini uniseks muutuda. Nii lihtne see asi paraku pole. “See on ju loomulik, seega täiesti ohutu!” Kui võtta melatoniini toidulisandina liiga palju, võib see su unerežiimi pikemas perspektiivis hoopis rohkem sassi ajada.

Enamik inimesi ei vaja lisa-melatoniini. See on kasulik väga kindlates olukordades, näiteks kui sa pead oma uneaega kohandama pärast reisimist või öötöö vahetustega. Aga tavalise harju keskmise inimese jaoks? Pole vaja. Kui sul probleeme unega, siis vaata esmalt oma harjumusi. Kas sa istud õhtul TikTokis? Kas sa jood pärastlõunal kohvi? Need asjad mõjutavad su und väga palju.

Õige doos on oluline

Kui sa siiski võtad melatoniini, siis pea meeles: vähem on rohkem. Me räägime mikrodoosidest – umbes 200 mikrogrammi. Mõned inimesed doseerivad üle, arvates, et rohkem töötab kiiremini, kuid su keha harjub sellega ära ja siis muutub loomulik uinumine veelgi keerulisemaks.

Lahendus? Sinu igapäevane rutiin

Tahad paremat und? Siin on, mis päriselt aitab:

  • Keera ekraanid välja tund enne magamaminekut (sinine valgus segab melatoniini tootmist).
  • Hoia unegraafik regulaarne, ka nädalavahetustel.
  • Loo rahustav õhturutiin – näiteks loe raamatut või kuula rahulikku muusikat.
  • Ole päeval aktiivne (aga mitte liiga lähedal uneajale).
  • Väldi kofeiini pärastlõunal.

Melatoniin on tööriist, mis võib aidata kindlates ajutistes olukordades, kuid parim viis oma und parandada on parandada oma rutiini.

Magage hästi!