Sa oled paleo põhimõtetega tutvunud ja juba esimesed sammud järgijana teinud. Esmasest põnevast katsetusest on saanud elustiil ning paleost on saanud argipäev.
Argipäev aga tuleb alati lisaks rõõmudele ka oma murede, kiusatuste ja takistustega.
Seega kuluvad ära alati mõned nipid, mis aitaks sul teha õigeid otsuseid ja argipäevast halli eemal hoida…
Millised nipid toetavad sinu otsuseid enne söögilauda istumist?
Tervislik eine saab alguse juba poes
- Pane paika menüü – kõige lihtsam on seda teha nädala kaupa. Pane igaks päevaks kirja toidukorrad ning jälgi, et menüü oleks mitmekülgne. Vastavalt menüüle tee poenimekiri ja võta see kindlasti poodi kaasa.
- Ära mine poodi näljasena – tead seda tunnet, kui näljasena poodi lähed? Siis tahaks kohe kõike ja valimatult! Kasutute impulssostude vältimiseks tasuks poodi minna (mõõdukalt) täis kõhuga. Sama kehtib ka laste kohta. Näljased lapsed poes on üsna raske kogemus.
- Tunne oma poodi – nipp, mis aitab säästa aega ning vähendab impulssoste. Poenimekiri tee vastavalt poe plaanile. Nii külastad vaid vajalikke riiulivahesid ning ei torma poodi risti-põiki läbi.
- Õpi tundma toidu päritolu – leia lihunik, talunik ja/või memmeke turul, kes oskab sulle täpselt seletada, kust on tema müüdav kraam pärit.
- Väldi ahvatlusi – ära pane oma kannatust proovile minnes poes maiustuste vahesse või astudes kohvi ostmiseks sisse kohalikku pagaripoodi.
- Tee ettevalmistusi – aja kokku hoidmiseks võid mitme toidu jaoks vajaliku kraami ette valmistada korraga. Näiteks õhtusööki valmistades haki ka köögiviljad hommikuse salati jaoks. Sipsti.
- Vali enda parim – tee valikuid vastavalt enda võimalustele. Kui rahakott ei luba ökopoest osta puuvilju, siis osta supermarketist. Sinu parim on piisavalt hea.
- Külmuta – külmutamine on suurepärane võimalus säilitada kõike parimat. Suvel korjatud marjad ja köögiviljad, lihavaru ja metsaannid, aga ka lõunasöögijäägid. Külmuta suppi või pajarooga portsjonitena, et kiirel päeval oleks eine loetud minutitega laual.
- Üks samm korraga – kui sa pole harjunud kokkama, siis ära jookse kohe kõiki eineid peene retsepti järgi tegema. Alusta ühest einest ja vaata sealt edasi.
Kui toidukraam on kokku ostetud siis sammu köögi poole
- Hoia toitu köögis – paljud meist on näksimisega kimpus. Selle ahvatluse vähendamiseks ära hoia snäkke diivani ääres, arvutilaual või öökapisahtlis.
- Kapid puhtaks – kui vähegi võimalik, siis eemalda kõik ahvatlused kodust. Kui teiste pereliikmete pärast see täielikult võimalik pole, siis tõsta need kohta, kus need pidevalt silme alla ei satu.
- Tee plaane – põimi oma toitumine elustiiliga. Säti eineid vastavalt trennile või puhkeajale.
- Tee märkmeid – pane külmkapile paber ja pliiats või kööki tahvel, kuhu saad üles kirjutada otsa saanud toiduaineid või uusi ideid.
- Tee eeltööd – kui plaanid välja sööma minna, siis tutvu eelnevalt toidukoha menüüga või küsi teenindajalt huvipakkuva roa kohta. Küsi julgelt ka väikesi muudatusi: näiteks kartuli asemel köögivilju.
- Järgi reegleid – tee endale mõned lihtsad reeglid ning järgi ka neid. Näiteks asenda kõik karastusjoogid veega või jäta õhtusöögi lõpust magustoit ära.
Tegemist on väikeste ja lihtsate nippidega, kuid need muudavad paljut.
Millised on sinu nipid?